- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
Skurczowe bóle brzucha – gdy pojawiają się bóle brzucha
Skurczowe bóle brzucha mogą nam się przytrafić w każdym wieku. Gdy czujemy mocny skurcz brzucha od razu zaczynamy mieć czarne myśli. Jednak taki ból może być spowodowany nie tylko określonymi schorzeniami ale również zła dietą. Przede wszystkim warto zastanowić się jak powstają czego rodzaju bóle:
- intensywny wysiłek fizyczny,
- złe nawyki żywieniowe,
- nietolerancja laktozy,
- alergie pokarmowe,
- uporczywe zaparcia,
- zespół jelita drażliwego,
- organiczne choroby jelit,
- uchyłki jelita grubego.
Jeżeli takie bóle brzucha pojawiają się u nas w krótkim czasie po jedzeniu, może to oznaczać na przykład nietolerancję laktozy oraz alergie pokarmowe. W sytuacji gdy skurcze mięśni brzucha są nieregularne, może to świadczyć o naszych złych nawykach żywieniowych (nieregularne pory jedzenia, spożywanie posiłków w pośpiechu itp.).
Skurczowe bóle brzucha – objawy problemu
Jeżeli tego rodzaju dolegliwosci towarzyszą nam od jakiegośs czasu, to warto im się przyjrzeć. Zarówno słabe, jak i silne skurcze naszego brzucha, mają takie same objawy: jest to falujący ból, który nasila się oraz osłabia. Jego epicentrum może znajdować w różnych miejscach – w dole brzucha, z lewej lub prawej strony, a także w nadbrzuszu. Podczas ataku często pojawiają się również dodatkowe czynniki, jak wzdęcia, nudności oraz nadmierne oddawanie gazów.
Najważniejsze, by zdarzyć zareagować zanim choroba się rozwinie. Skurcze i bóle brzucha są także oznakami różnych chorób. Mogą być sygnałem alarmowym, który wskazuje na grypę żołądkową, zatrucie pokarmowe, zapalenia wątroby, jelita grubego, owrzodzenia żołądka, przepukliny, a nawet nowotworów.
Do lekarza należy się koniecznie udać, gdy bóle utrzymują dłużej niż kilka dni lub też pojawiające się są niezwykle bolesne – w takich sytuacjach można pojechać od razu na izbę przyjęć. I dokładnie wytłumaczyć co się dzieje.
Skurczowe bóle brzucha – Jakie czekają nas badania?
Jeżeli zakwalifikujemy się na badania, ponieważ lekarz uzna, że nasze zdrowie jest zagrożone, to musimy nastawić się na kilka badań.
Aby mieć pewność co do tego, z jakiego powodu występują skurcze brzucha, warto przeprowadzić diagnostykę. Pozwoli ona lekarzowi wskazać sposoby na pozbycie się lub złagodzenie tej przypadłości. Do testów diagnostycznych tego typu zaliczamy badanie pH stolca, wodorowy test oddechowy oraz test doustnego obciążenia laktozą. Skierowania na te badania powinien wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista (gastrolog).
Lekkie przypadłości jesteśmy w stanie wyleczyć lekkostrawną dietą, jednak poważniejsze choroby wymagają opieki specjalisty i długotrwałego leczenia.
Jeśli bóle pojawiają się sporadycznie i nie są ostre, można spróbować domowych sposobów na poprawę stanu zdrowia. Należy zacząć od ograniczenia w diecie potraw smażonych i tłustych, a także wzdymających. Dieta powinna być lekkostrawna, a posiłki spożywane powoli. Warto dodawać do nich przyprawy i zioła o właściwościach rozkurczających, jak cząber czy bazylia.Powinno unikać się spożywania kawy i alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów – a najlepiej rzucić je całkowicie. Warto pić niegazowaną wodę mineralną, a od czasu do czasu wypić napar ziołowy. Dobrze zadbać o florę bakteryjną jelit – pomogą w tym probiotyki oraz prebiotyki. Warto również trzymać w domowej apteczce dostępne bez recepty leki na ból brzucha.